CCA to  cooperate with SDF organizing construction-related training courses
The Cambodia Constructors Association is planning to seek funds from Skills Development Fund (SDF) to organize construction-related training courses for members and the public in the near future.
Representatives of CCA and SDF held a meeting on 11 October to discuss the procedure of requesting funds and other detailed requirements required to organize the training course.
The Skills Development Fund (SDF) is an industry-driven workforce development program, aimed at stimulating resource mobilization for demand-driven skill development and generating skilled labor that is valued and needed by the market.
CCA representative said that the association would first discuss with members to find the most priority sector that required training courses before making a proposal to SDF.
She added that SDF is very beneficial for both CCA members and the public as the training courses will help improve the skill of the construction-related workforce. As the result, the construction sector as a whole will also benefit.