CCA to Share Insights on Construction Sector, Law, & Policies at Hong Kong Seminar
The Cambodian Constructor Association (CCA) will share the latest updates and the current status of the kingdom’s construction sector along with related laws and policies at the international seminar.
To be held on 21 October, the seminar is being organised by Hong Kong-based Dashun Foundation and funded by the Trade and Industrial Organisation Support Fund of the Trade and Industry Department of Hong Kong,
The event aims to provide up-to-date information on the trends of the development of Cambodia, Indonesia, and Myanmar on the business environment in relation to infrastructure and building sectors.
It intends to give an in-depth discussion on relevant regulations and policies in the region, to analyse the factors that might influence the opportunities, risk management and business strategies of the Hong Kong construction industry in their infrastructure and building projects in the three countries.
As the representative of Cambodia, CCA Secretariat General Manager Chiv Sivpheng will be sharing the current status of the Cambodian construction industry, by focusing on the new construction law and tax-related issues.
Besides, Mr Sivpheng will also provide insights on opportunities, challenges, and remedies regarding how to invest in Cambodia.
“The seminar is one of the effective platforms for us [Cambodia] to promote the potential of Cambodia or the construction sector in particular in relation to the international stage. With adequate and precise information in hand, investors will be more confident in investing in Cambodia,” said Mr Sivpheng.
Apart from the construction sector, the seminar will also touch upon Cambodia’s real estate sector presented by Knight Frank Cambodia Country Head Ross Wheble as well as the new development & prop-tech trends in Cambodia shared by Realestate.com.kh director Tom O’Sullivan.