CCA urges Japan to help enhance standard of construction contract in Cambodia amid challenges
The Cambodian Constructors Association (CCA) has asked Japanese experts to share their experiences and help strengthen the quality of construction contract standards in Cambodia, while also encouraging Japanese investors to invest more in the construction sector.
The proposal was made during a meeting between the CCA and a subsidiary of Japan’s MUFG on 17 October.
During the meeting, the Japanese firm seeks to understand general legal perspectives of construction projects in Cambodia, especially the government’s construction projects.
CCA representative in response explained to the counterparts the brief information regarding the legal procedure such as bidding requirement, process payment, contract drafting details, pre-grant policy, and project handover procedure, among other necessary legal aspects.
Besides, the association representative also raised the challenges related to construction contract standards in Cambodia and also asked the Japanese side to share experiences and help to improve construction contract standards in Cambodia.