China to Build Subway System in Metro Manila
China Civil Engineering Construction Corporation (CECC) has won the contract to build a US$3.7bn, 11Km subway system in Manila, capital of the Philippines.
The deal between Philippine Infradey, the local company developing the subway in Metropolitan Manila, and CECC, a subsidiary of Chinese state-owned China Railway Construction Corporation was announced on the Philippines stock exchange at the end of January.
CECC will invest around US$35o million dollars in the project to build 11km of line with 8-10 stations in Makati city in the main Metro Manila area with no cost to the city itself.