Chinese to Complete Gold Tower 42
The saga of the beleaguered Gold Tower 42 project finally appeared to be on its way to conclusion in November aftr Korean developer Yunwoo signed an agreement to restart construction.
Kim Tae Yeon, general director of Yunwoo announced at the ceremony that construction would start again in 2018 with the project to be completed by the end of 2019. This follows a pledge Yunwoo provided to the Cambodian government earlier in the year after it threatened to confiscate the property.
The developer also provided assurances that it would not sell any more units until the project was complete. 31 floors are already erected with plans for five floors of underground parking, a three-floor shopping centre, eight floors of administrative offices and 29 floors of condominiums with 399 units.
Yunwoo claims to have already spent USD100 million on the project with the next phase requiring a further USD140 million.