The Law on Construction which was promulgated by the Royal Kram No. NS/RKM/1119/019 dated 02 November 2019 aims to determine the principles, building technical regulations, rules and procedures for the management of the construction sector in Cambodia. This law is effective from 02 November 2019.
The competent authority who regulates the construction sector in Cambodia is the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC).
A natural person who may function as a construction professional (for example an architect or engineer) shall be registered at each relevant professional board of the construction sector. Any construction professional is allowed to practice as a construction profession independently and shall have a license granted by the MLMUPC. Any construction professional that functions as a technical director of a licensed construction business or company is not required to have a license granted by the MLMUPC.
Every construction business practice shall have a license granted by the MLMUPC or a permit from Capital/Provincial Hall Administration according to the type of business. Any person who holds a license as a construction professional or business practice shall enter into an insurance contract with an insurance company operating in the Kingdom of Cambodia and have an insurance certificate to assure liability for his/her profession or business practice.
Every construction project must comply with the fire safety regulations, as determined in the building technical regulations and provisions of fire prevention and extinguishment regulations.
Construction material, equipment, and products which are required to assure construction quality and construction users’ safety shall be accredited or certified for compliance with the building technical regulations by the MLMUPC or with Cambodian standards by the National Standards Council by having the Cambodian Standard Mark affixed or printed on them and by having a license to use the Cambodian Standard Mark. The production, distribution, import, sale, supply, and use of any construction material, equipment or product without Cambodian Standard Mark affixed on them, or without accreditation or compliance certification with the building technical regulations shall be prohibited in the case where the construction material, equipment or product is required to have the Cambodia Standards Mark affixed or to have accreditation or compliance certification with the building technical regulations.
All building or demolition work requires prior permission from the competent authority. The competent authority shall take measures to halt any building or demolition works without a building permit if the building or demolition work requires a permit.
Every design document used for building or demolition work shall be responsibly signed by an architect who holds a license or permits granted by the MLMUPC. A design document for building or demolishing a construction that requires a permit shall be certified for compliance.
Each building work which requires a permit shall have a prior permit for construction site opening. When the site is under operation, every building or demolition work which requires a permit shall be checked and certified.
The occupancy of construction which requires a building permit shall be permitted by the competent authority through a “certificate of occupancy”. A construction owner shall apply for a certificate of occupancy before occupation or use. In addition, within a period of 2 (two) years after this law coming into force, the owner of any construction that has already been built without a permit or built-in breach of a permit prior to this law coming into force shall apply for a certificate of occupancy for his/her construction from the competent authority if the construction requires a building permit. The competent authority may provide an occupancy certificate for any construction that has already been built without a permit or built-in breach of a permit prior to this law coming into force if that construction does not cause danger to users and the public and does not affect public order.
Construction safety and quality control shall be conducted by construction controllers or certifiers who hold a license granted by the MLMUPC.
The construction law also provides minimum requirements for clauses to be stated in the construction or demolition contract. Construction or demolition contracts for private residential buildings which contain abusive clauses shall be null and void. In addition, the parties to a construction or demolition contract can set conditions precedent on obligations or rights arising from the contract.
A construction or demolition contractor shall have site liability insurance for building or demolition work which is the object of the construction or demolition contract to provide compensation for any damage, loss of property, injury, disability, or death of the workers or third party.
An architect shall be liable for paying compensation for any damage caused to other people if the design document of the construction has defect unless the design document complies with all existing required regulations.
While the building or demolition work is being carried out, the construction owner and the builder or demolisher shall be jointly liable for paying compensation for any damage in the case where building or demolition works or construction site management has any defect.
A construction certifier shall be liable for paying compensation for any damage caused to other people due to a defect of his/her certification work.
A construction owner, building manager, and construction lessee shall be jointly liable for paying compensation for any damage caused to other people in the case where the occupancy or management of the construction has a defect.
A producer of construction material, equipment, and product shall be liable for paying compensation for damage to others caused by a defect in their products.
Sanctions in this law include a written warning, suspension or revocation of a license or a permit for construction professional practice or business practice, transitional penalty, a prohibition against the professional practice, forced demolition and/or rebuilding to the original condition, fine, and imprisonment.
Yim Yatharoth is Senior at Sciaroni & Associates. He provides support to the legal team in a number of areas including real estate & property law. He graduated his Dual Master’s Degree in International and Comparative Law from Lumière Lyon 2 University and the Royal University of Law and Economics (RULE) and Dual Bachelor’s Degree in Law from both universities. He speaks Khmer, English and French.