Construction Law Draft Complete
The Council of Ministers will soon receive the draft Construction Law which may be passed into legislation by mid-2016 according to senior government advisor Sok Siphana.
“There are about 300 articles of the draft and we have taken models from many countries and adapted them to meet the requirements in our country,” Mr. Siphana said. “Many laws from foreign countries do not fit the situation here, so I and the ministry have drafted a law [to fit Cambodia’s requirements],” Siphana told the Khmer Times.
“The number one focus of the law is on regulating the industry, so that the practitioners – architects, engineers, builders and constructors – have to be qualified,” he added.