Two companies have proposed 1,600 hectares of land in Sihanoukville province to be developed into a special economic zone through land reclassification, according to the provincial administration.
On 07 October, Sihanoukville provincial governor H.E Kouch Chamroeun held a meeting to discuss the proposal with the Stung Hav district governor and other officials from relevant departments.
The two firms have requested the government to reclassify state land located in Rithy 2 Village, Keo Pors Commune, Stung Hav District of Sihanoukville as their permanent commercial land which will be used to develop a special economic zone in line with the government’s policy.
H.E Kouch Chamroeun has recommended the establishment of a working group to study the proposed land use.
Special economic zones are special business areas where the government allows investors to operate businesses with special incentives including income tax, customs, and VAT benefits.
The Cambodian government has recently approved the construction of another special economic zone project on more than 55 hectares of land in Sihanoukville. (Read more)