3rd CCA Building Expo to be Hosted on 1 – 3 December
The 3rd Cambodia Construction Industry Expo 2016, which will showcase dozens of leading global and local building and property brands, is scheduled to be hosted on 1-3 December, 2016 at Phnom Penh’s Diamond Island Exhibition and Convention Center, Cambodia.
Organised by the Cambodia Constructors Association (CCA, which represents constructors in Cambodia, the expo will feature some 300 booths and showcase a wide variety of building materials and technology, property development projects, and services related to the construction and property sectors, including from real estate agencies, banks and insurers.
The show is open to the general public with free entry. The fair layout is divided into three sections, i.e. real estate firms, banks, and insurers; construction material and decoration professionals; and electrical, plumbing and water supply, machinery, mechanical and steel frame experts.
Two significant events are also organised attached to the show which will provide significant benefits to the attendees. The Cambodia Constructors Association will host its 5th summit on the first day of the show that will bring together hundreds of senior representatives from the local and internal construction industries. A special business networking party will be also organised on the evening of the second day that will connect the association’s members to all exhibitors. Moreover, the British Chamber of Commerce (Britcham) has booked four booths and will attend the networking event with their members in Cambodia to make full use of the benefits from the networking gathering.
Turnout is expected to be high thanks to the association’s exceptional local and international connections. Organisers predict that this flagship Cambodian building expo will attract hundreds of thousands of local and international visitors and exhibitors looking for information on the sector or seeking new business opportunities.