48 companies investing in 200k ha of concessional land in Kratie
Kratie province has currently 48 companies investing in 198,970 hectares of economic land concessions, while more than 10 companies and enterprises are operating and planning to set up new factories in the province, according to Kratie Governor HE Va Thorn on 31 January.
He said 86,374 hectares of land in Kratie is used forrubber plantation, 73,989 hectares for cassava, 64,917 hectares for cashews, 3,455 hectares for yellow bananas, 6,000 hectares for sugarcane, 1,651 hectares for teak, and 681 hectares for  fruit trees.
Six companies and enterprises ar operating the above business, while seven have signed investment planning contracts, he added.
The seven companies include a construction material company, an investment promotion agency company, IT agency, a vehicle manufacturing company, a luxury marble processing company, a rubber processing company, and an aluminium processing company.
Kratie province currently has a special economic zone with an investment area of 817 hectares in Snuol district, which has factories, enterprises, and residential buildings.