6 Years Growth in a Row
Bosch, a leading global supplier of technology and services, has been growing in Cambodia with double-digit growth for six consecutive years since the company incepted the businesses here in 2010.
Bosch in Cambodia is part of the Bosch group and is currently represented in the country by Robert Bosch (Cambodia) Co, Ltd. Its current business fields in the kingdom consist of Automotive Aftermarket, Power Tools, Security Systems, Drive and Control, and Thermo Technology.
While the Automotive Aftermarket was the main contributor for Bosh’s growth in Cambodia last year, the Power Tools and Security Systems divisions also maintained their momentum of positive growth largely buoyed by the kingdom’s growing construction industry.
By the end of 2016, the total investment from approved construction projects in Cambodia had dramatically increased by over 140 percent compared to the same period last year. This accounted for USD8.5 billion from more than 2,600 approved projects.
Bosch aims to contribute to the technological advancement of Cambodia’s construction industry. To support this booming sector, it believes builders must have access to the right tools. In 2016, this German-based power tools giant launched the “Heavy Duty” power tools series, a range of precise and long-lasting tools specifically tailored for heavy duty construction works.
“Cambodia continues to be an important growth market for Bosch in Southeast Asia, due to the economic growth stability of the country at around 7 percent, particularly in the automotive and construction sectors,” said Mr. Andre de Jong, Managing Director of Bosch for Cambodia, Laos and Myanmar at Bosch’s Annual Press Conference 2017 on 15 June in Phnom Penh.
The flourishing construction industry also presented opportunities for the Security Systems division to offer safety and security solutions for property developments such as condominiums, offices, and hotels, he continued.
The division registered strong double-digit sales growth in 2016 compared to the previous year, with security cameras and access control systems as the main drivers, he pointed out.