63 Infrastructure Development Projects to be Implemented in Kandal in 2022
The Kandal Provincial Administration has set the goal to implement a total of 63 provincial development projects in 2022, most of which focus on the development of roads, administrative buildings, and street lighting, among other infrastructure.
The projects were mentioned during the meeting on Wednesday 5 January chaired by Kandal Governor HE Kong Sophorn.
As the COVID-19 situation is getting better, the Kandal Provincial Administration will focus on developing public infrastructure in 2022, compensating for the slowdown last year,” said HE Kong Sophorn.
He added that in 2021, the provincial was able to develop only 18 projects.
The governor emphasised that all projects on the list are only high prioritised projects to serve the interests of local people.