A 2,700-metre-long concrete road near the coastal area of Kep province has been officially inaugurated by His Excellency Dr. Hun Manet, Deputy Commander of the Royal Cambodian Armed Forces and Commander of the Army.
Located in Ampeng village, Angkol commune, Damnak Chang Eur district, Kep province, this concrete road was named Ampeng Santepheap Road and was officially inaugurated on 13 May 2022.
HE Som Piseth, Governor of Kep Province believes this important road will facilitate local travel and help promote the standard of living for the future.