ACF discusses How to Overcome COVID-19 Pandemic at 49th Meeting
The ASEAN Constructors Federation (ACF) conducted it 49th meeting via Zoom video conferencing on 10 June 2020 to discuss the development of the construction industry in the region.
ACF Council Meeting is an annual meeting that provides opportunities for its members including, Cambodia which is represented by the Cambodia Constructors Association (CCA), to share information on the potential of the construction sector from each country.
President of Master Builders Association Malaysia (MBAM), Foo Chek Lee, the newly appointed Chairman for ACF said the industry is currently facing with challenges brought by the COVID-19, global trade war, and multiple other issues that impede ACF’s member progress.
“So let us work together and share information on how to overcome these difficult times,” he said in a press release.
“We need to fortify our commitment to solidarity, ensuring that our members that are less resourced can cooperate and have more opportunities and assistance to take on projects and also ensure that stakeholders in the built environment get maximum value for their investments by monitoring standards of practice within the industry. Let us take this opportunity to also work together to push and promote “BUY ASEAN FIRST,” he added.
In addition, Foo also suggested that contractors should look into new off-site approaches for better management of their project.
“It is utmost important for contractors to look into new off-site approaches that can help to improve the predictability and consistency. This effort is important due to the impending high cost of construction coupled with the shortage of skilled labour and ever-shrinking workspaces,” he said.