The Asian Development Bank (ADB) has provided a US$127.8 million loan to expand the power grid in Phnom Penh and three other provinces in Cambodia, according to Xinhua Net on 11 September.
The project includes building four 115-230 kilovolt transmission lines and 10 substations in Phnom Penh, Kampong Chhnang, Kampong Cham, and Takeo.
ADB Country Director for Cambodia Sunniya Durrani-Jamal said, “The Grid Reinforcement Project and ADB’s other ongoing assistance to Cambodia in power system planning, shows that adequate, reliable, and environmentally sustainable power supply can be provided at a reasonable cost to support equitable development.”
As Cambodia has been expanding its low-cost power generation for the past 15 years, it is crucial to upgrade and maintain the existing transmission infrastructure to avoid supply disruptions. (Read more)