AFD to Support Technical Study for New Water Plant
The French Development Agency (AFD) has pledged to support conducting a detailed study on the construction of a new water plant after the Bakeng water treatment plant project phase I and phase II as part of contributing to enhancing the clean water supplying capacity of the Phnom Penh Water Supply Authority.
Speaking at a press conference at the Royal Government Spokesperson’s Unit, Director-General HE Long Naro, said that the AFD will support a technical consultant to study the water supply project in October or November this year.
The PPWSA already has a master plan for the construction of water treatment plant infrastructure, but each project needs a detailed study based on economic, technological, and geographical aspects, he said.
“Now, we have received the yellow light from AFD on the study on what we need to do next after 2024-2025 Bakeng water treatment plants? We need to focus on the third phase of the master plan for study by AFD and a French organisation which will financially support the detailed study by a technical advisor,” he said.
HE Long Naro stated that the master plan of the PPWSA is already in place, following the first and second phases of Bakheng water treatment plant projects, the third phase of Bakheng will be next, then the Nirotr water treatment plant third phase, and then the water treatment plants in the east and south of Phnom Penh, which pump water from the Koh Nora water station.
“The construction of the water treatment plants from year to year is already in the Master Plan, but we need to conduct a detailed study for economic and technical purposes, which reduce costs in construction and be easy in production,” he said.