An agreement in March saw multi-disciplinary construction consultancy, Archetype Group acquire the Asia Pacific operations of Tebodin, a consultancy and engineering company with offices across South East Asia, according to a press release from the company.
The acquisition sees Archetype Group complement its portfolio, with the companies strengthening each other’s position in diverse market segments in Asia Pacific. Both companies have a good footprint in Asia and a deep understanding of the fast changing markets and environment.
Archetype provides architectural and engineering services, project- and construction management and cost management to building and real estate market and to large industrial projects. This acquisition will strengthen Archetype’s Industrial division and will provide a complementary extension to the company’s activities in Building & Real Estate and Environment & Infrastructure.
Mr. Pierre-Jean Malgouyres, General Director Archetype Group, says “With the acquisition of Tebodin, we reinforce our expertise and market presence in Vietnam, Thailand, India, Myanmar and Indonesia and allows us to extend our reach to China, which is in line with our development strategy.”
Tebodin specialises in engineering and EPCm services with a strong focus on industrial market segments. “We are pleased that we have found a strong and developing engineering company for our operations in Asia Pacific, whose business is highly complementary to ours and will continue to focus on growing the Asia Pacific region’, says Jürgen von Hollen, CEO of Tebodin B.V. ‘Our local and international clients who will benefit from the strengthened expertise and broad coverage in Asia Pacific that Archetype will offer.”
line-height:115%;font-family:”Arial”,”sans-serif”\”>Both companies together will represent a force of over 1,100 employees and is expected to generate an annual turnover of $40 million.