Leading UK-based engineering consultants Arup signed a contract with the Philippines government in February to conduct feasibility studies and plans for new bridges, tunnels, and highways worth over USD11bn as part of the nation’s ambitious infrastructure program.
In October 2017, the Asian Development Bank (ADB) approved a USD100m loan to support the Philippine government in accelerating its “Build, Build, Build” programme and the Arup contract is the first of three planned consulting packages.
“Major infrastructure projects involving the construction of tunnels through mountainous areas and long-span bridges across islands are unprecedented in the Philippines,” said DPWH Secretary Mark Villar.
“A world-class firm like Arup will help our government generate large-scale, state-of-the-art infrastructure projects, optimize public investment, and realize our infrastructure vision.”