ASA and NEO to hold Architect’20 Expo under the theme “Refocus Heritage”
ASA and NEO to hold Architect’20 Expo under the theme “Refocus Heritage”: ASEAN’s largest building exposition to promote a new approach on architectural heritage and conservation.
Bangkok, 3 December 2019 – The Association of Siamese Architects Under the Royal Patronage (ASA) and N.C.C. Exhibition Organizer Co., Ltd. (NEO) held a press conference to launch the 34th edition of Architect Exposition, ASEAN’s Largest Building Technology Exposition. Titled ‘Architect’20, “Refocus Heritage”’, this edition will focus on architectural heritage and its conservation. The exposition is set to take place between 28 April – 3 May 2020, at Challenger Hall 1-3, IMPACT Exhibition Center, Bangkok, Thailand.
Ajaphol Dusitnanond, President of ASA
Dr Vasu Poshyanandana, the chairperson of the Architect’20 committee
“Over three decades, ASA Expo has maintained and expanded to be the largest exhibition for architecture, material and construction technology in Thailand and ASEAN.” – Ajaphol Dusitnanond, President of ASA, commented on the organization of the event.
Dr Vasu Poshyanandana, the chairperson of the Architect’20 committee said, “Architect’20 – Refocus Heritage aims to raise public awareness and understanding on the concept of ‘heritage’ in several dimensions as in everyday life everyone can relate with how the right materials and construction to use or the renovation of an old building can create the new business opportunity and add value for community and society. In addition, the event will offer the annual Architecture Competition for promoting the National Architecture Competition and ASA Award Exhibition, whose criteria this year has been developed to align with the UNESCO Asia-Pacific Awards and Heritage in Danger Exhibition. Visitors who join ASA Forum can attend talks on the newest happenings in the international architecture scene.”
Sakchai Pattarapreechakul, President of N.C.C. Exhibition Organizer Co., Ltd.
Sakchai Pattarapreechakul, President of N.C.C. Exhibition Organizer Co., Ltd., revealed the latest progress of the event. “This year, NEO has been able to strategically promote the event with the status of an international exhibition for architecture, material and construction technology. Presently we have improved our insurance and IoT Solution offers to support both international and local exhibitors. The event also includes Inno-talks, panels where gurus will make appearances to discuss the technology in architecture and construction. We have exhibitors from Europe, USA, Australia, Russia, South Korea, Taiwan, Hong Kong, Japan, India, China and ASEAN, accounting for 850 companies. The Buyer Program is another highlight campaign launched this year to create the opportunity for exhibitors to meet and discuss with keen buyers to develop business potential as well as the business matching program where international suppliers can find more local distributors for the expanding market of Asia.”