Battambang selected as the city with best new year celebration events
Battambang province was ranked No. 1 in the “City with the best New Year Celebration” competition, according to the announcement of the National Committee for Clean City Assessment on 10 January.
The evaluation is made on the new year events held from 31 December 2022 to 2 January 2023) by allowing the public to vote on the website: http://bestcountdowncity.cambodiacheancity.gov.kh/.
With Battambang ranked at the top of the list, Sihanoukville and Siem Reap were ranked second and third respectively.
The National Committee for the Evaluation of Clean Cities and the Ministry of Tourism will arrange the awards handing over ceremony for the three winners on 27 February.