To Broadly Incorporate Electrical Modeling and Analysis across the Lifecycle of
Bentley Systems, a leading infrastructure engineering software company, has announced its acquisition of EasyPower, a developer of design and analysis software for electrical engineering professionals. This acquisition will enable Bentley Systems to incorporate electrical modeling and analysis across the lifecycle of infrastructure digital twins of every type, broadening its comprehensiveness in infrastructure engineering.
Since its founding in 1984, Portland, Oregon-based EasyPower has innovatively combined graphics-based modeling and analysis in order to make solving complex electrical engineering problems ever more straightforward and accessible. EasyPower’s products, including arc flash solutions, are primarily used for designing, analyzing, and monitoring power distribution systems for industrial and commercial facilities, ensuring safety, reliability, and regulatory compliance.
According to Bentley Systems CEO Greg Bentley, ” All infrastructure projects and assets have power distribution systems, which are too frequently analyzed using unnecessarily complicated software that is disconnected from 3D/4D BIM and digital twin workflows.”
“By incorporating EasyPower within our design and modeling portfolio, and our iTwin Platform, we can help enable the distribution systems powering infrastructure to be more readily adapted to new imperatives for sustainability and resilience, while making electrical safety assurance more ubiquitous, accessible, and evergreen,” He added.
With an increasingly electrified future and with disparate and widely distributed energy resources on both sides of “the meter,” all infrastructure assets will benefit – in performance, economics, safety and resilience – from continued simulation and assessment of power distribution conditions and designs over their project and operating lifecycles.
The acquisition of EasyPower adds 45 expert colleagues in North America, and Bentley Systems will prioritize integrating EasyPower’s schema and digital workflows with its existing applications including OpenBuildings, OpenFlows, OpenPlant, OpenRail, and Bentley Raceway and Cable Management.
EasyPower CEO Kevin Bates expressed his delight at joining Bentley Systems, stating, ” We are delighted to be joining Bentley Systems at this point of inflection for electrical power in infrastructure and in infrastructure digital twins. For nearly 40 years, EasyPower has been simplifying complex electrical engineering problems and helping our customers to confidently complete the job at hand. Our purpose has been to make electricity more accessible, more reliable, and safer to use.”
He goes further that “Within and for Bentley Systems, we can now substantially scale up EasyPower’s reach – across the world, across infrastructure sectors, and digital twin lifecycles!”
To learn more, visit www.easypower.com.
EasyPower’s intuitive interface empowers users to digitize their electrical systems, and enables design, analysis, and optimization of complex electrical power distribution systems. Image courtesy of Bentley Systems.