Winners to Be Announced at an Awards Ceremony in London on 15 November
Bentley Systems, the infrastructure engineering software company, on 19 September announced the finalists in the 2022 Going Digital Awards in Infrastructure.
The annual awards program honours the extraordinary work of Bentley software users advancing infrastructure design, construction, and operations throughout the world. Eleven independent jury panels selected the 36 finalists from over 300 nominations submitted by more than 180 organizations from 47 countries encompassing 12 categories.
The winners will be revealed on November 15 during the 2022 Going Digital Awards in Infrastructure celebrations in London at the Intercontinental Park Lane in front of invited press members and industry executives.
Finalists presentations will be available for viewing using this link on November 7, 2022.
Nicholas Cumins, Bentley’s chief operating officer, said, “After two years of hosting the event virtually, we are excited to reunite in person with the Going Digital Awards’ finalists to celebrate their accomplishments along with press members and industry analysts. Bentley executives will share insights about digital advancements in infrastructure along with updates on Bentley applications and technology innovations.”