Sihanoukville Special Economic Zone (SSEZ) will soon become a special hub for bilateral industrial cooperation between Sihanoukville and Jiangxi Province of China, according to senior officials of both countries.
Sihanoukville Deputy Governor Long Dimanche and Party Secretary of the Communist Party of China Committee of Wuxi City Du Xiaogang chaired an online meeting on 17 December.
In the meeting, both parties have agreed to upgrade the SSEZ to level 2 and strengthen the cooperation in the industrial sector.
HE Du Xiaogang said that by upgrading SSEZ into a bilateral industrial cooperation zone, both countries will receive the benefits.
To date, Sihanoukville has 11 special economic zones, of which SSEZ was opened in 2008.
From 2008 to now, the SSEZ has attracted 170 enterprises and created nearly 30,000 jobs.
From January to November 2021, the value of the exports and imports over SSEZ was at US$2 billion, an increase of 40% compared to the same period last year.