Cambodia and Japan have recently discussed the development of new deep container ports in Sihanoukville, aiming to expand economic activities between the two nations.
The project was raised for discussion during the two-day official visit of the Japanese Foreign Affairs Minister Motegi Toshimitsu in Cambodia on August 21-22.
The discussion is timely given that Cambodia is also seeking funds for the Phase II and Phase III port expansion.
According to Deputy Director-General at Sihanoukville Autonomous Port Thay Rithy, Cambodia is actively expanding the Sihanoukville deep seaport, and the project is being implemented phase by phase.
To date, the detailed Phase I design has been completed, and construction is scheduled to begin in 2021 and is expected to be completed by 2024.
Funded by US$209 million from the Japanese government, the new terminal will be 14.5 metres deep with 350 metres of frontage upon completion. (Read more)
Mr Thay also added that the response team is also currently studying Phases II and III, aiming to increase the port capacity to handle to super large ships by 2027 or 2028.
“In Phase II, we plan to build a 410m long and 16m deep port. While in Phase III, we will expand the port to be 440m long and 17.5m deep,” he said.