The President of the Republic of Korea HE Yoon Suk Yeol said that his government will approve the Friendship Bridge project smoothly.
He made the remarks in a meeting with Samdech Techo Hun Sen, Prime Minister of Cambodia, on 11 November.
In the meeting, HE Yoon Suk Yeol hoped that the Friendship Bridge project will be carried out smoothly and will become South Korea’s biggest cooperation project in Cambodia.
PM Samdech Hun Sen said that the Cambodia-Republic of Korea Friendship Bridge project will be a new symbol of strong relations between the two countries.