Cambodia Securities Regulators to establish property fund in stock market
The Securities and Exchange Regulator of Cambodia plans to set up a real estate-related fund package in the stock market for companies to raise cash from the public for investment.
HE Sou Socheat, Director General of the Securities and Exchange Regulator of Cambodia, stated that the fund package related to real estate in the stock market will allow real estate to be traded which is easy and active, as well as help to improve the stock market.
“Registration of real estate-related fund packages on the stock exchange, investors who put cash in the package can sell their package in the stock exchange to get cash back or exit from the package anytime, which is easier and faster than trading real estate in the general market,” he said.
The new products of the property fund will be able to start trading on the local stock market by 2023 if the supplementary regulations come into force by the end of 2022, he said.
Regarding the project Property Fund, HE Hong Sok Hour, CEO of Cambodia Securities Exchange, applauded the project, stating that the property developers of the project can convert the project into a share fund by listing in the stock market and selling each share to the public to get cash to develop another project without waiting long.
Property funds are investments in commercial property, for example, offices, factories, warehouses, and retail space. Customers make lump-sum investments, which are pooled together and used to purchase a range of assets.