Cambodia Urges Chinese Firm to Expand Real Estate Investment in Cambodia
The Ministry of Commerce has asked Sunwah Property (Cambodia), a subsidiary of Hong Kong-based Sunwah Group, to expand its investment in the real estate sector in Cambodia besides other successful businesses the firm operating in Cambodia.
The request was made by HE Kem Sithan, Permanent Secretary of State of the Ministry of Commerce, in a meeting with the delegation of Sun Wah Property (Cambodia) Co., Ltd led by Mr. Jonathan Choi, President of Sunwah Group on 20 October.
HE Kem Sithan congratulated and praised the Sunwah Group for its multi-sectoral and successful business operations.
“Through Sun Wah Property (Cambodia), Sunwah Group should expand its investment in real estate,” he said.
He also asked the company to consider investing in agriculture and take advantage of free trade agreements Cambodia-China and Cambodia-Korea.
For his part, Mr. Jonathan Choi briefed that Sunwah Group was established in 1957 and has been operating in key sectors, including food, seafood, coffee, tea, real estate, finance, technology, media, agriculture, and infrastructure in China, Macau, Hong Kong, Japan, Canada, and Vietnam.