The 2021 Cambodia Construction Industry Expo by the Cambodia Constructors Association (CCA), the kingdom’s largest annual construction exhibition, has begun today virtually, reflecting the association’s long-term vision toward digitalisation as a resilient response to the ongoing COVID-19 pandemic.
Being held from 2 to 4 December, the expo is showcasing thousands of products from hundreds of booths of local and international companies from construction materials & machinery firms, contractors, architecture & interior designers, real estate developers, to insurance & financial institutions, among others.
CCA Chairman Neak Oknha Pung Kheav Se said during the opening speech that this virtual exhibition is the first of its kind and a new breakthrough in CCA history and he is expecting positive feedback from both exhibitors and visitors, domestically and internationally.
“This going digital strategy is in line with the new normal and digitalisation policy of the government with the aim to reduce risks stemmed from the pandemic. With our new online platform, exhibitors still can showcase thousands of their products seamlessly, just without the physical booth. Meanwhile, visitors can visit each online booth at anytime from anywhere, in a safer manner,” said Neak Oknha Kheav Se.
He added that the event will not only help construction-related firms showcase their products, but also help jump-start the construction industry as a whole through the virtual gathering between potential clients and high-quality products and services providers within the industry.
Last but not least, Neak Oknha Pung Kheav Se, on behalf of the private sector and investors within the construction and real estate sectors, expressed strong optimism toward the country’s reopening, with the expectation that the economy will gradually recovery under the strong leadership of PM Samdech Hun Sen.