Hundreds of engineering students learned about the backgrounds, products and services of Cambodia Constructors Association (CCA) members thanks to the 1st Preah Kossomak Polytechnic Institute (PPI) Job Fair.
Hosted at the PPI Campus by the Ministry of Labor and Vocational Training on 17 February the job fair aimed to link students from construction-related majors to various job vacancies in the industry. The show featured 10 booths from leading companies in the construction and property industries including the Cambodia Constructors Association which represents private companies in the construction industry.
The companies which participated in the fair were; CCA members Chip Mong Group, Schneider Electric, and Comin Khmere as well as Japan International Cooperation Agency (JICA), Mega, Himoinsa, Seatel, Borey Peng Houth, and OMRON. The exhibitors ranged from property developers to mechanical and electrical (M&E) product suppliers and installers to telecoms companies.
The Preah Kossomak Polytechnic Institute is the leading institute in providing technical and business skills in Cambodia. PPI is one of the public vocational technical institutions under the Ministry of Labor and Vocational Training.
Established in 2011, the Cambodia Constructors Association has also organised the Cambodia Construction Industry Expo for the last four years. This flagship event is attached to its annual Cambodia Constructors Summit. This year’s expo is scheduled for 30 November-2 December 2017 with over 300 hundred booths and over 10,000 visitors expected to attend. 