To ensure safety for workers and quality construction, the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC) is working on a safety handbook for construction site workers. The authority is planning to publish thousands of copies for delivery to all related-construction firms across the country. With over 100 construction firms as members, the Cambodia Constructors Association (CCA) is working closely with Canadia Bank to sponsor publication of the handbook.
With MLMUPC planning to publish over 10,000 copies of the handbook, 5,000 copies will be sponsored by CCA and 3,000 copies will be supported by Canadia Bank, which owns leading construction company OCIC, Mr. Chev Borom, administration manager of CCA, told Construction & Property Magazine in late February.
“The books are already being printed and once done, the safety handbook will be introduced to the related authorities at a meeting of the MLMUPC, and then the document will be distributed to the public, particularly those who are engaged in construction-related work,” Borom explained.
Most accidents can be prevented by taking simple measures or adopting proper working procedures. This handbook is intended to outline important issues on safety and health that should be paid attention to on construction sites for easy reference by the workers.
The guidelines in the handbook emphasise that if workers operate carefully and take appropriate safety measures, there will definitely be fewer work injury cases, and construction sites will become safe and secure places to work. Employees should cooperate with their employers and other persons in complying with the safety legislation and guidelines and should not do anything to endanger themselves and other persons.
Construction Minister H.E. Chea Sophara urged the key players in the construction and property industries to comply with the technical regulations and laws in obtaining building permits prior to construction work.
“Construction and architecture companies, including construction worker groups, are required to register their business in accordance with the applicable law,” he said.
“It is necessary to organise the construction and maintenance of the site, including public road sanitation, notably the transport of concrete and other construction materials on public roads. All construction sites must be equipped with equipment and tools to protect the safety and health of workers,” added the minister.