The Cambodia Constructors Association (CCA) has voiced its support for the newly adopted construction law and will promote the law to its members and beyond.
The National Assembly adopted the law on construction in October which was compiled by the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) with inputs provided from experts at Japan’s Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism.
The 31-page draft construction law is divided into 22 chapters and 113 articles designed in response to the booming construction sector which needs to strengthen processes and operations, particularly among relevant stakeholders.
Mr Chiv Siv Pheng, Secretariat General Manager of CCA, welcomed and voiced his support for the hard work of MLMUPC led by Deputy Prime Minister H.E Chea Sophara as an important body responsible for making this law possible.
“In the name of the private sector, we welcome and are happy for the hard work of MLMUPC,” he said. “The association will have a work plan to promote the law to all constructors to practice the law appropriately in order to promote the construction sector of Cambodia”.
The Cambodia Constructors Association (CCA) has to date been supporting work that helps promote the construction industry. The CCA has also supported the publication of 3,000 copies of a safety handbook for construction site workers.