CCA to Host Business Network Event after Postponed Due to Pandemic
The Cambodia Constructors Association (CCA) has decided to host its business network event on 08 July 2022, after being delayed during the COVID-19 pandemic.
Scheduled to be held at the Koh Pich City under the main sponsor by OCIC and co-sponsor by Taing Cheng Oing Construction & Import-Export, and HTS Water Pipes. The event will be joined by CCA members, construction companies, and other key players within the industry, where they can share ideas, challenges, and solutions for business during the COVID-19 crisis.
“This networking event has been postponed for over two years. However, we delayed it due to the community outbreak, but now, the situation is better, and that is why we decided to organise the event in July,” said Mr Sivpheng.
“Not only helping all the members and related businesses to increase their sales and networking, but this will also indirectly help boost the kingdom’s economy at large, and the construction sector in particular,” said Mr Sivpheng.
The CCA is the first and largest construction association in Cambodia, representing almost 200 construction-related companies. Every year, the CCA also organises Cambodia’s largest construction exhibition showcasing thousands of products. For 2022, the exhibition date is set for 1-3 December.