CCA to Organise Overseas Business Tours
With strong support from the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC), the Cambodia Constructors Association (CCA) has announced plans to organise overseas business tours for representatives of member companies to enhance their professional knowledge and gain updates on the latest inter- national building technologies.
Following a meeting on 23 June where H.E. Chea Sophara, Senior Minister, Minister of MLMUPC endorsed and encouraged more of the association;s activities, the CCA has announced the first overseas business trip to study the latest Building Information Modelling (BIM) technology at Singapore;s Building Construction Authority (BCA) from 6 to 9 September, 2016.
The association will bring a delegation from its member companies to attend the 3-day program at the famous Marina Bay Sands Hotel where participants will gain a deeper understanding on how BIM works and its benefits for construction projects. The participants will also enjoy the opportunity to network with Singaporean construction companies.
Following a brief introduction about BIM from Mr. Touch Samnang, Deputy Director of CCA member, Overseas Cambodian Investment Corporation (OCIC), H.E. Chea Sophara expressed support for applying BIM to all construction projects in Cambodia.
In addition to this upcoming trip, the CCA also announced its intention to bring members; delegations of project and site managers from Cambodia to visit project sites in neighbouring countries such as Thailand and Vietnam to learn more about site management, site safety and construction processes. The CCA will finalise the schedule and institutions in Thailand or Vietnam based on the level of interest from the member companies,
The CCA, in collaboration with MLMUPC, also intends to conduct periodic construction seminars to minimise knowledge and communication gaps between the private and the public sectors of the construction industry.
After being established in 2011, the Cambodia Constructors Association signed an MOU with the MLMUPC in 2013 to promote information sharing and cooperation in the building industry. Today the association has over 110 registered member companies.