The Cambodia Constructors Association (CCA) welcomed a high-level business delegation of the China – ASEAN Business Council (CABC) from Nantong city, China in June to discuss the growing Cambodia construction industry. The meeting was the third time the two groups had met to discuss the Cambodian market.
The trade discussion was held on 13 June at the CCA Secretariat in Canadia Tower. CABC invited 20 large contractor and developer firms involved in the construction industry in Nantong City, China.
Following a presentation by the CCA on the Cambodian market, the CABC delegates expressed strong interest to explore business cooperation with local construction firms.
During the presentation, CCA also explained that China stands on the top row of investment followed by South Korea in the Cambodia construction sector. In 2016 alone, China invested some USD841 million in the kingdom.
In the first four months of 2017, Cambodia\’s construction sector attracted investment projects worth over USD4 billion, up 43 percent over the same period last year, according to the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC).
MLMUPC data also showed that 1,020 construction projects were approved during the January-April period, compared with 712 projects approved during the same period last year.
“Some 970 construction firms and 41 design companies are operating in Cambodia,” stated the MLMUPC report.
The Cambodia Constructors Association has so far affiliated with various international organisations relevant to the real estate and construction industries. The association has connected Cambodia to the ASEAN Constructors Federation (ACF) in 2011, International Federation of Asian and Western Pacific Contractors’ Associations (IFAWPCA) in 2015, China-ASEAN Business Council (CABC) in 2014, and China-ASEAN Building Materials Cooperation Committee in 2015.