China Mulls Global Power Grid for 2050
China has announced plans to create a global power grid which would be operational by 2050 at a projected cost of USD50 trillion.
Announced in a recent speech by the Chairman of the State Grid Corporation of China, the Global Energy Interconnection (GEI) would provide power for the entire planet though a global ultra-high voltage (UHV) grid, according to a report in Futurism.
The radical plan would harness a strategically-placed network of wind farms in the North Pole and solar farms on the equator.The proposal argues that the future of sustainable energy production requires a truly renewable and global response.
The USD50 trillion pricetag is the projected cost of developing the technology, materials, strategic industries and logistics required to implement such a globally ambitious plan in three general phases.
According to the Futurism report, if renewable energy generation grows at an annual rate of 12.4 percent throughout the world, then by 2050 renewable energy should be able to provide for 80 percent of total consumption.
The GEI project focus is ultimately benefitting the renewable energy sector to make fossil fuel-free energy generation a very real possibility.