China’s First Cross-Sea High-Speed Railway to Operate in 2023
China’s first cross-sea high-speed railway passed static acceptance testing on Friday and is expected to be officially launched this year.
This railway, which connects Fuzhou and Zhangzhou in East China’s Fujian Province, is 277km long with an operating speed of 350km/hr and eight stations.
The railway is a major high-speed project in the southeast coastal area and part of China’s “Eight Vertical and Eight Horizontal” high-speed railway network announced in 2016.
According to the railway authorities, the railway departments have set up several professional working groups to inspect the project, and after the static acceptance testing is completed. The railway is expected to enter the joint test stage in April and will be ready for operation this year.