Chinese Firm Requests Cooperation with OCIC on Four Major Development Projects
A Chinese firm owned by a millionaire investor is requesting cooperation with Canadia Group and OCIC on four major development projects in Cambodia including the new Phnom Penh Airport, Koh Norea Boeung 500, and an industrial park project along NR51; citing millions of dollars being prepared to inject into Cambodia.
The joint venture proposal and negotiation was facilitated by a local firm LSCG Real Estate, as this firm has been thus far working with OCIC on a number of projects already.
LSCG CEO Ly Sok Chhay told Construction & Property News on Monday 23 August that the firm has met with OCIC Chairman Neak Neak Oknha Pung Kheav Se twice already, once on 4 April and again on 15 August.
Though declining the give the name of the firm, Mr Sok Chhay said that the negotiations are going smoothly, while it is currently studying the master plan of the above major projects and seeking opportunities to cooperate with OCIC either in human resources, investment, or networking.