Chip Mong Land to Officially Launch the Parkland 6A project on 22 January
Chip Mong Land will officially launch its Parkland 6A inclusive resident project in Chroy Changva district on 22 January, with the ceremony being held at the actual project site located along National Road 6A, Sangkat Prek Leap, Khan Chroy Changvar.
At a press conference on 15 January 2021, CEO of Chip Mong Land Oknha Leang Huang (Henry) said that Parkland 6A is not just a residential project, but also includes the development of the region’s largest shopping mall Chip Mong 6A Shopping Center, a huge sports centre, and especially an enormous green space.
Oknha Henry added that Chip Mong Land has a long vision in turning the Chroy Changvar area into a new major commercial city.
President of Chip Mong Retail Arnaud Dufresne also said Chip Mong 6A Mall will be a great complement to the residential project. It will contribute a lot to the lifestyle of the people in the region as Chip Mong 6A will become the most diverse mall in the region with a supermarket, cafe, cinemas, and entertainment venues, among others.
The official launch of the project will be held for three days on 22-24 January 2021 at the Parkland 6A project site. Participants will enjoy discounts of up to 8% and an 18-month instalment plan with no interest.