“Chip Mong Noro Mall is a five-story building with the utility of space of 17,900 square meters, of which the tenant space is 7,500 square meter and we have selected exclusively commercial partners such as restaurants, luxury cinema, Chip Mong supermarket, and retail stores,” said Stephane Pierron, acting director of Chip Mong Retail.
Chip Mong Group Chairman Leang Khun said that “The design is focused on the combination of the modernized building with nature to ensure that customers who visit our mall have fresh feelings and fun, and we pay much attention to mark the beauty of the mall suited as the mall situated in the heart of Phnom Penh and the mall building not only contributes in promoting the beauty of Phnom Penh Capital City but also be able to generate jobs for Cambodians since the construction started till end of construction.”
Chip Mong Retail invested on its all projects with US$300 million and the investment focuses on building and operation including a supermarket, commercial centre, malls.