Clean Phnom Penh Campaign Launched; More Waste Management Infrastructure to be Built
Minister of Environment HE Say Sam Al officially announced the launch of the “Clean Phnom Penh” campaign on Monday 1 November to enhance the beauty of the city, strengthen waste management infrastructure, and educate all citizens to care more about the environment.
The Clean Phnom Penh Campaign this year will be implemented under the slogan “New Habits, Clean Habits”. Not only educating on and promoting clean habits, but the program will also focus on improving solid waste management, with necessary infrastructure such as landfills being built, including under a recent World Bank grant.
Phnom Penh, Sen Monorom and Kep cities have just grabbed three certificates of recognition for clean land, water, and air from the 5th ASEAN Environmentally Sustainable City (ESC) Award event organised by Indonesia on 21 October. (Read more)