Comin Khmere: Real Estate and Construction forum a good platform for knowledge sharing
The recent Real Estate and Construction forum on 31 May 2019 was also an excellent platform for knowledge sharing, said Comin Khmere, a subsidiary of Comin Asia Group, one of the country’s leading engineering solution provider.
Comin Asia were a gold sponsor of EuroCham’s fourth edition of the Real Estate and Construction forum. The company believes that in addition to knowledge sharing the forum provides a unique opportunity for industry leaders to meet directly and continues to build a bridge between the public and private sector.
The event attracted over 200 delegates from the private sector and over 40 delegates representing various ministries of the government with H.E. Dr. Chhann Sorphal who also delivered the closing remarks and gave an update on the government’s innovations in digital mapping of construction projects.
While explaining that topics being discussed in the forum are significant for the construction and real estate sector, Mr Phanith Hak, group marketing and communication coordinator of Comin Khmere said that the forum does as well provide opportunity for the company to showcase its products and services to top decision makers from different companies.
“We participate in the event as a member of Eurocham to support their activities in this sector and to network and present our various services” he said, adding that “we see some owners interested in our business activities, some of them know about our products and some do not know but are interested to learn more.”
“They [companies] will need services such as mechanical and electrical systems, plumbing services, fire alarm and suppression systems. This forum gives us the opportunity to present our services and make connections for future business” he added.
According to Mr Phanith, Comin Khmere currently provides a wide range of product and services that are key requirements for many developments and existing buildings.