Construction Begins on US$7-million S. Korea-funded hospital in Ratanakiri
The Korea International Cooperation Agency (KOICA) is helping build a maternity and infant hospital in Mondulkiri province to help improve and strengthen the health system in the Northeastern region.
The groundbreaking ceremony was held on Friday 21 January in the presence of the Cambodian Minister of Health and Ambassador of the Republic of Korea to Cambodia HE Park Heung-Kyeong,
The maternity and infant hospital building will play an important role in providing health care services to mothers and infants in Ratanakkiri province, said HE Park Heung-Kyeong.
According to HE Mam Bunheng, the project is under the maternal and child health improvement scheme for the north-eastern region in Cambodia worth US$7 million, funded by KOICA.