Construction of the two bridges crossing the Bassac River along ring road 3 is on average 97.25% complete, while the overall ring road 3 construction progress is also running smoothly, according to the Ministry of Public Works and Transport on 4 July.
The two bridges include the 366-metre-long bridge west side that is approximately 99% complete and the 630-metre-long eastern bridge that is over 95.10% complete. The two bridges are scheduled for final completion by September and October this year respectively.
The ring road 3 project is a 52km concrete road that will be 22 metres wide with four lanes. The route runs through Phnom Penh for 15.42 km and Kandal province for 37.56 km, and will be a major ring road serving transportation connecting NR6, 5, 4, 3, 2, 21.
The project is expected to cost approximately US$273 million, which is a loan from China. (Read more)