Construction of New Kampong Speu Administration Hall to Finish by End 2021
Construction of the new Kampong Speu provincial administrative hall is scheduled to be completed by the end of 2021, according to an announcement on 24 February.
This new provincial hall is a 4-storey building designed in the traditional Khmer architectural style. With the ground broken in May 2017, this hall will become another provincial achievement once completed.
Recently, the provincial administration also broke ground on the US$2 million international standard stadium project. The construction of this stadium is expected to be completed before the 2023 SEA Game. (Read more)