Construction of New Road Connecting NR4 to Bokor Mountain 10% Complete
To date, the construction of a new road connecting NR4 to Bokor Mountain is 10% complete, according to the recent site inspection by Minister of Land Land Management, Urban Planning and Construction HE Chea Sophara.
HE Chea Sophara said that around 6.5km out of 61km road has been completed, while the working team is actively working on clearing the palm trees.
“Oknha Sok Kong is building the road from the mountainside to the date palm concession land, while Oknha Mong Reththy will build from NR4,” HE Sophara added.
This road is being built and funded by two tycoons including Okhna Sok Kong and Okhna Mong Reththy under the request from Minister HE Chea Sophara.