As of 16 January, the construction of the Russey Keo cable bridge across the Tonle Sap River has been 93% completed.
The main structure of the bridge has already been completed with both sides connected. The structure completion ceremony was held on 16 January under the presidency of Phnom Penh Governor Khuong Sreng and OCIC Chairman Neak Oknha Pung Kheav Se.
This new cable bridge is 20.5m wide and 642m long, along with four 40m tall cable towers. The project is scheduled to be completed in early April.  Read more)
This new bridge will facilitate the transportation of goods to and from Phnom Penh and other provinces.