Construction Projects Worth US$6.4 Billion Approved in First Ten Months of 2020
In the first ten months of 2020, the government approved more than 4,000 construction projects worth over US$6.4 billion, a US$1-billion increase compared to the last two months.
According to an economic trend report from the Ministry of Economy and Finance, from January to October, the Ministry of Land Management, Urban Planning, and Construction (MLMUPC) approved construction projects nationwide of 4,080 projects or equivalent to more than 14 million square meters of size.
Of the total projects, residential accounts for 3,400 projects, and commercial building projects for 311. Meanwhile, industry projects, tourism building projects, and other construction projects were recorded at 172, 82, and 2 projects, respectively.
The ministry also approved 68 public investment projects, of which 40 are being implemented with the government budget.
This report does not reveal a year-on-year comparison to 2019. However, a previous report from the same source stated that the total investment capital of construction projects in the first eight months of 2020 was US$5 billion, down by 15.1% compared to the same period in 2019. (Read more)