Contracts Awarded for Philippines Rail Project
The government of the Philippines has awarded civil engineering projects worth a total of US$728 million to international firms for the initial construction phase of the 51km Malolos–Clark Railway which part of the Philippines’ long-term plan to boost connectivity and regional economic growth by linking Clark International Airport and the planned economic zone of New Clark City, 80km northwest of the capital Manila.
The contracts were awarded in early August to Spanish, Filipino and South Korean companies; the first to a joint venture between Acciona of Spain and Manila-based EEI Corporation to build 6.3km of track, 1.6km of depot access rail, and an underground railway station at Clark International Airport; the second was awarded to Posco Engineering and Construction of South Korea which will build a 33ha depot and a railway operations control centre adjacent to the airport.
The Malolos–Clark Railway is part of the planned US$6.1bn, 163km North-South Commuter Railway project that will continue southeast from Malolos, through Manila, to Calamba by 2025.