Disaster Warning System Tested in Indonesia
The Japan International Cooperation Agency (JICA) is funding the trial of a new disaster warning system, designed to monitor structural safety and avoid collapses in the developing world, on three building sites on the Jakarta metro system.
The on-site visualisation (OSV) technology system works by attaching devices to walls and pillars as they are constructed which then monitors if the structures are behaving normally and displays the results using LEDs.
The sensors detect changes in deformation, tilt, pressure, temperature and humidity, and uses colours to flag up changes in state and the magnitude of change. Red means “danger of collapse”.
LED systems have been trialled at more than 70 sites in Japan, the Philippines, India, Vietnam and Indonesia.