D’Seaview replaces contractor mid-build
Singapore\’s HLH Group announced in September that it was replacing the contractor on its flagship D’Seaview project in Sihanoukville.
The developer removed Yanjian Group Co Ltd and instead reallocated the USD35 million contract to Chinese state-owned energy and construction firm Sinohydro Corporation Ltd.
HLH justified the change in contractors by stating that Yanjian Group Co Ltd was unable to meet the requirements of the contract and that Sinohydro was more ‘price competitive.’
Situated close to Sokha Beach, D’Seaview will be a mixed-use complex featuring a 98-room boutique hotel, more than 700 condominiums, shopping areas and restaurants.
According to HLH, 53 percent of the residential units have already been sold and construction remains on track for completion in 2018.